RİBİAD VE TÜMBİFED ÖNCÜLÜĞÜNDE GERÇEKLEŞEN “RİZE İLİ VE ÇEVRESİNİN AFETSELLİĞİ” ÇALIŞTAY’INA YOĞUN İLGİ

RİBİAD ve TÜMBİFED öncülüğünde gerçekleşen "Rize İli ve Çevresinin Afetselliği Çalıştayı," RTE Üniversitesi'nin işbirliğiyle, yoğun bir katılım ile RTE Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Konferans Salonu'nda düzenlendi.

Çalıştay, önceki gün kurum ve kuruluş ziyaretleri ile başladı. Bu kapsamda Rize Valisi İhsan Selim Baydaş ve Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin'e yapılan ziyaretlerin ardından, uzman profesörlerin Rize ili ve çevresinin afetselliği konusunu derinlemesine ele aldığı yoğun bir katılımla devam etti.

RİBİAD Genel Başkanı Erol Aykut, TÜMBİFED Genel Başkanı Mehmet Hüsrev, Devlet Eski Bakanı Prof. Dr. Yüksel Yalova ve RTE Üniversitesi Rektör Yardımcısı Nebi Gümüş'ün açılış konuşmalarıyla başlayan çalıştay, profesörlerin sunumları ile sürdü.

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mikdat Kadıoğlu "Sel ve Risk Yönetimi," Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İlker Ustabaş "Rize İlinin Yapı Stoku ve Afetlere Karşı Dirençlilik Durumu," RTEÜ Heyelan Çalışmaları ve Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayberk Kaya "Rize İli ve Çevresinin Heyelan Potansiyeli," ve Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü Hidrolik Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Veli Süme "Rize İli ve Çevresinin Taşkın Durumu" başlıklı sunumlarını gerçekleştirdi.

Çalıştay, plaket takdimi ile son buldu.

Çalıştaya RİBİAD Genel Başkanı Erol Aykut ve TÜMBİFED Genel Başkanı Mehmet Hüsrev'in yanı sıra Rize Vali Yardımcısı Murat Öztürk, RTE Üniversitesi Rektör Yardımcısı Nebi Gümüş, TÜMBİFED Genel Başkan Vekili Murat Gökpınar, TÜMBİFED Genel Başkan Vekili Ali Rıza Şişman, TÜMBİKON İcra Kurulu Başkanı Arif Ekşi, TÜMBİAD Genel Başkan Vekili Ayşe Çebi, TÜMBİKON Genel Başkan Vekili Prof. Dr. Yüksel Yalova, TÜMBİKON Genel Başkan Vekili Can Çobanoğlu, RİBİAD Yönetim Kurulu Üyesi Abidin Yerebakan, RİBİAD Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Kadir Seyhan, TÜMBİFED Yönetim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Başak Solmaz, TÜMBİFED Yönetim Kurulu Üyesi Güvenç Kurtar, TÜMBİFED Yönetim Kurulu Üyesi Hakan Gültekin, RİBİAD Genel Başkan Vekili Kazım Ercihan, TÜMBİFED Genel Saymanı Maksut Okur, TÜMBİFED Genel Sekreteri Mustafa Topaloğlu, TÜMBİKON İcra Kurulu Üyeleri Nilüfer Akkaya ve Sevda Köyüstü katıldı.