Şile’de ‘Pandemi’ Çalıştayı Gerçekleştirildi

TÜMBİFED Ulusal ve Uluslararası Sosyal Ekonomik Strateji Merkezi, dünyanın en önemli sorunlarından biri olan koronavirüsün, dünyada ve Türkiye’deki sürecini ve etkilerini Şile’de düzenlediği ‘pandemi’ çalıştayında ele aldı.

TÜMBİFED, Ulusal ve Uluslararası Sosyal Ekonomik Strateji Merkezi başkanlığında bilimsel çalışmalarına hız kesmeden devam ediyor. Son olarak dünya düzenini adeta yeniden şekillendiren koronavirüs pandemisini ve Türkiye’deki etkilerini değerlendirmek üzere 2 Ekim’de Şile’de ‘pandemi’ çalıştayı gerçekleştirildi. Yoğun ilgi gören çalıştayda dünyanın da gündemi olan pandemi;  sağlık, ekonomik, sosyoloji, psikoloji, iletişim gibi birçok alanda ele alındı.

Uluslararası Sosyal Ekonomik Strateji Araştırma Merkezi Başkanı Can Çobanoğlu yönetiminde başlayan çalıştayda, TÜMBİFED Genel Başkanı Mehmet Hüsrev açılış konuşması gerçekleştirdi. Başkan Hüsrev konuşmasında pandeminin bize birçok konuda tecrübe kazandırdığını belirterek, ‘’Bugün pandemi ve sonrasındaki süreci konuşmak için bir araya geldik. Bu bilgi paylaşımının öncelikle ülkemize ve insanlığa hayırlı olmasını temenni ediyorum. Çok önemli bir süreçten geçtik, geçiyoruz. İnsanlık olarak çok korktuk, ürktük, krizlerle karılaştık. Ancak burada kazandığımız birikimlerle yeni tecrübeler edindik. Özellikle medikal sektörü bu dönemde küresel bir önem arz etti. Ben de iş dünyamıza bu alana kanalize olmaya davet ediyorum. Bizim medikal sektöründe küresel bir faktör olmamamız için hiçbir sebep yok’’ ifadelerini kullandı.

Açılış konuşmasının ardından İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal MEMİŞOĞLU, Başakşehir Çam ve Sakura Şehir Hastanesi Başhekimi Nurettin YİĞİT, Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Prof. Dr. İftihar KÖKSAL,  Prof. Dr. Kenan AYDIN, Prof. Dr. Başak SOLMAZ, Prof. Dr. Nüket SİVRİ, Doç. Dr. Filiz İZCİ, Araştırmacı-Yazar Ramazan KURTOĞLU pandemiyle alakalı bilimsel verilerini katılımcılar ile paylaştılar.

Çalıştaya akademisyenlerle birlikte, TÜMBİKON ve TSTK Genel Başkanı Cevdet Akay, TÜMBİAD Genel Başkanı Prof. Dr. Recep YILDIZHAN, RİBİAD Genel Başkanı Erol AYKUT, DOKAP Başkanı Hakan GÜLTEKİN, Çorumlu Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Metin AKKUŞ, Çorumlu Dernekler Federasyonu Gen. Bşk. Yrd. Yasin AKÇA, TÜMBİKON ve TÜMBİFED Genel Sekreteri Arif EKŞİ, TÜMBİKON Genel Sekreter Yrd. Ayşe ÇEBİ, TÜMBİFED Genel Sekreter Yrd. Defne Ece KALKAN, TÜMBİFED Yönetim Kurulu Üyesi Murat GÖKPINAR, TÜMBİFED Yönetim Kurulu Üyesi Osman TOPLU,  Kastamonu Dernekler Federasyonu Genel Başkanı Fatma KIRANOĞLU, Güzellik Uzmanı Dr. Selma NAMA, Güzellik Uzmanı Gülhayat AKKILIÇ gibi STK ve iş dünyasından önemli isimler de katıldı.