TÜMBİFED Sivil Toplum Kurulu, Covid-19'un Spora Etkisini Değerlendirdi

TÜMBİFED’in her hafta farklı bir konuyu ele aldığı dijital toplantılarında bu haftanın konusu spordu.

 

TÜMBİFED (Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Federasyonu) pandemi sürecini daha bilgilendirici geçirebilmek ve birçok uzmanı bir araya getirerek gündem konularında çeşitli çalışmalar sunabilmek adına dijital toplantılar gerçekleştiriyor. Özellikle spor müsabakalarının tekrar başlaması ve bunun nasıl olacağı konusunda çeşitli açıklamaların gündemde olduğu dönemde konuyu hem uzmanlara hem de futbol camiası içerisinde hala çalışmalarına devam eden isimlere sordu.

 

Toplantı sonunda TÜMBİFED Başkanı Cemil Bilge, “TÜMBİFED Sivil Toplum Kurulu olarak pandemi Türkiye’yi etkilediğinden itibaren dijital ortamda çeşitli toplantılar gerçekleştiriyoruz. Geçmiş toplantılarımızda sağlık, tarım ve ekonomi alanlarında kurullar oluşturarak programlarımızı gerçekleştirdik. Bu hafta ise tüm dünyada her sektörü etkileyen pandeminin spor dünyasını nasıl etkilediğini ele aldık. Özellikle sporun farklı alanlarından birçok uzman ve sporcunun görüşleriyle önemli konuların tartışıldığı toplantının hem bilgilendirme hem de konuları gündeme getirme açısından oldukça faydalı olduğunu düşünüyorum. Spor dünyası gelirlerinin sponsorlara bağlı olması büyük önem arz etmekte. Özellikle kulüplerin borçlarını da düşündüğümüzde hem spor camiasının hem de spor camiası çerçevesi içerisinde birçok çalışanın devamlılığının sağlanması adına çalışılması gerekiyor. Sağlıkçılarımızı üzmeyerek desteklememiz ve devamlı manevi olarak yanlarında olduğumuzu hissettirmemiz gerekir. Daha huzurlu ve sağlıklı bir ülke için etrafımıza sabırlı ve mutlu olmaları tavsiyesinde bulunuyorum” açıklamasında bulundu.

 

Toplantıda pandemiden dolayı ekonomik koşullarda zorluklar oluştuğunu ve bu durumdan dolayı radikal önlemlerin alınması gerektiği belirtildi. Aynı zamanda 12 Haziran tarihinin erken olduğu konusunda hem fikir olunarak futbol karşılaşmalarının biraz daha ertelenebileceğini ve sürecin o zaman kadar da daha iyi takip edilebileceği ifade edildi. Profesyonellerin bu görüşünden sonra ise Bilim Kurulu üyelerinden de bu fikre katılım gerçekleşti. Özellikle oyuncuların tükürük, sümük ve yakın temasta büyük riskler taşıdığı açıkça belirtildi. Futbolcuların ve futbol takımlarının yarısının oynamak ve oynamamak arasında görüş ayrılıkları olduğu da ifade edildi. İdmanlarda sosyal mesafenin en iyi şekilde korunduğunu ve sağlık bilim kurulunun belirlediği kurallar çerçevesinde idmanların gerçekleştiğini, sıkı tedbirler doğrultusunda futbol karılaşmalarının gerçekleşebileceği de paylaşılan görüşler arasındaydı. Fakat bu noktada diğer bir sorun alt liglerde ki tesislerin yetersizliği konusunda önemli açıklamalar yapıldı. Alt lig tesislerinin, Süper Lig tesislerine oranla yetersiz kaldığı açıkça ifade edildi. Altyapıdaki tesisleşmenin şu andaki küresel salgından dolayı büyük riskler taşıdığı belirtildi. Ayrıca diğer bir toplantı başlığı ise genç futbolcuların yetiştirilmesinin önemi konusuydu. Yabancı oyuncu oynatmada dünya genelinde ilk sıralardaki ülkelerden biri olduğunu belirtilen Türkiye için, özellikle alt yapıya daha fazla önem verilmesi gerektiği vurgusu yapıldı.  Türkiye’de çok iyi oyuncularımızın başarılarına ve Avrupa’ya gidiş yollarının altyapıdan gelen oyuncularla sağlandığını da belirtildi.

 

Toplantı sonucunda hem teknik ekibi hem de saha çalışanlarını ilgilendiren detayların tartışıldığı toplantı sonucunda Covid-19’un etkilerinin oldukça görüldüğü spor dünyasında alınabilecek önlemler görüşüldü. Ayrıca şu an belirlenmiş olan tarihin erken olup olmadığı konusunun tartışılması için henüz erken olduğu bu durumun o gün geldiğinde konuşulması gerektiği aktarıldı. Fakat sponsorluklarla ilerleyen bir işleyişe sahip olan futbolun alınan önlemler ile devamının sağlanması gerekliliği de belirtildi. Özellikle insanların bu dönemde biraz daha eğlenceye ve heyecana ihtiyaç duyması ve spor ile bir nebze olsun farklı bir zaman geçirilmesiyle birlikte toplum açısından faydalı olacağı konusu görüşüldü. Genel olarak alınan önlemlerin tüm ligler kapsamında alınması ve uygulanması vurgusunun yapıldığı toplantı sonucunda yine bu süreci en hızlı şekilde atlatabilmek ve normal yaşama geri dönebilmek adına tüm önlemlere uyma çağrısı yapıldı.

 

Toplantı Katılımcıları:

 

Cemil Bilge, Mehmet Hüsrev, Hayri Ülgen, Yılmaz Vural, Oğuz Çetin, Hakan Ünsal, Feyyaz Uçar, Prof. Dr. Celalettin Kocatürk, Prof. Dr. İftihar Köksal, Prof. Dr. Can İkizler, Av. Hüseyin Karaahmetoğlu, Orhan Erdemir, Ali Rıza Şişman, Hakan Ünsal, Mete Kalkavan, Hasan Bakır, Ali Gök, Birol Topuz, Ozan Çakır, Yılmaz Pekmezcan, Mustafa Ekşi, Av. Zeki Şenkal, Hakan İnan, Mustafa Özel, Bilal Nardemir, Ayşe Çebi, Moderatör: Arif Ekşi