TÜMBİFED UZMANLAR İLE PANDEMİ VE AŞI ÇALIŞMALARINI DEĞERLENDİRDİ

TÜMBİFED (Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Federasyonu) üyeleri ve alanında uzman kişilerin katılımıyla pandemi ve aşı çalışmalarıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu.

TÜMBİFED, Türkiye’de pandemi başladığından itibaren birçok konuda uzmanlar ile dijital ortamda halkı bilgilendirebilmek adına çeşitli toplantılar gerçekleştirdi.

Çeşitli ülkeler tarafından üretilen Covid-19 aşılarının hangisinin daha güvenilir olduğu ve uygulanacak olan aşılama süreçlerinin Türkiye’de nasıl devam edeceği İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu, Doç. Dr. Nurettin Yiyit, Prof. Dr. Recep Yıldızhan, Prof. Dr. İftihar Köksal, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Kemalettin Aydın, Prof. Dr. Celalettin Kocatürk, TSTK Genel Başkanı Cevdet Akay’ın katıldığı Arif Ekşi moderatörlüğünde gerçekleşen toplantı TÜMBİFED Genel Başkanı Mehmet Hüsrev’in açılış konuşmasıyla başladı. Hüsrev, “Dünya olarak pandemi nedeniyle birçok alanda çok zorlu süreçlerden geçtik ve geçmeye devam ediyoruz. Etkilerinin ne kadar süre devam edebileceğini hesaplayamadığımız bu sürece bir umut olan aşı çalışmalarının neticeye ulaşması ve artık uygulamaya geçilmesini uzun zamandır bekliyorduk. 2021 yılına girmemize sayılı günler kala ne mutlu ki bizlere yaşadığımız sıkıntılı 2020 günlerinin ardından güzel haberler alabiliyoruz. Aşı geliştirme çabaları hakkında gelen olumlu haberler, pandemiyi nihayet yenebileceğimiz umudunu doğuruyor. Nitekim çok kısa bir sürede birçok bilim insanın katkısı ve destekleri sayesinde sonuca ulaşılan aşı çalışmaları uygulamalarından insanlar çekimser davrana biliyor. Bizler de bugün burada alanında uzman katılımcılardan edindiğimiz bilgileri bir sivil toplum kuruluşu olarak hem topluma yaymak hem de üyelerimize aktarmak amacındayız. Bu süreçte büyük bir özveriyle görevlerini yapan tüm sağlık çalışanlarına, ülke olarak minnettarlığımızı bir kez de ben dile getirmek isterim. Bu pandemi sürecinde bir kez daha bilimin ne kadar önemli olduğunu hatırladık. Ayrıca yoğun çalışma dönemlerinde vakit ayırarak aşı ve Covid özelindeki sorularımızı cevaplamak ve bilgilendirmek adına toplantımıza katılan uzmanlarımıza kalpten teşekkürlerimi iletiyorum” açıklamasında bulundu.

İstanbul İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Kemal Memişoğlu: “Filyasyon sistemini diğer ülke uygulamalarından çok daha fazla geliştirdik. Pozitif tespit ettiğimizde, nerede oturduğu veya kimlerle temasa geçtiğini elektronik sitemi kullanarak hızlıca tespit ediyoruz. Salgınla ilgili filyasyon birçok ülkede uygulanıyor fakat biz sistemi daha hızlı bir şekilde tespit ederek daha fazla yayılımın önüne geçiyoruz.”

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektör Yardımcısı - Enfeksiyon ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Prof. Dr. Kemalettin Aydın: “Bugün bu salgında da bir gerçekle karşılaştık. Son yıllarda sağlıktaki dönüşümle hem sağlık ordusu hem de fiziksel altyapıyla önemli bir oranda aşıldı ancak yarına yönelik planlamalarda örneğin; dünyaya 100 yıla aşkın zamandan önce aşı dağıtan bir Osmanlı torunları olarak yaşadığımız bu süreci bir musibet kabul edip önümüzdeki kendi aşımızı ve stratejik ürünlerimizi üretebilen ve bu altyapıya sahip olan bir ülkeye evrilmemiz lazım. ”

Göğüs Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Celalettin Kocatürk: “Kısa vadede bu pandemiyi atlamamızın tek yolu aşı olmak. Aşı çalışmalarında faz 3’e gelindi ve oldukça başarılı sonuçlar elde ediliyor. Aşının etkili olabilmesi ve pandeminin sona ermesi için nüfusun 3/2’sinin aşı olması gerekiyor bu oran içerisinden hamile ve 18 yaş altını çıkardığımızda neredeyse tüm insanlar aşı olmalı sonucu ortaya çıkıyor. Fakat bu noktada çok zorlanıyoruz çünkü ortaya gerçek dışı atılan spekülasyonlar sebebi ile insanlar aşı olmaktan kaçınıyor. Bu sebeple aşı konusunda çok iyi bir bilgilendirme yönetimine ihtiyacımız olduğunu düşünüyorum. ”

Sancaktepe Şehit İlhan Varank Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Nurettin Yiyit: “Salgın hiçbir zaman sadece hastanede bitmez. Biz hastaların durumunun daha ağırlaşmaması adına çalışıyoruz. Burada asıl nokta salgının yayılmaması konusunda insanlara düşüyor. İstanbul’da alınan tedbirler doğrultusunda düşüş trendini yakaladık fakat bu durumu korumamız gerekiyor. Aşıyı da mücadele kattığımızda çok daha güzel günleri konuşmayı umut ediyorum.”

Katılımcılar arasında RİBİAD Başkanı Erol Aykut, DİYARDER Başkanı Av. Vahit Kaya, MUŞBİAD Başkanı Dr. Şerafettin Ekici, Gümüşhane Derneği Başkanı Tahsin Söğüt, Bitlis Vakfı Başkanı Abdül Beşir Ceylan, TÜÇEM Başkanı Aynur Acar ve Siber Güvenlik Federasyonu Başkanı Taha Gergerlioğlu, Nedim Malkoçoğlu, Ayşe Çebi, Av. Ayşe Akçil, Sevgi Turanlı, İbrahim Delibaş, Fatih Aydın, Ali Rıza Eren, Evin Diken, Leon Biryoti de yer aldı.