TÜMBİFED YÖNETİMİ KKTC’DE BAŞBAKAN VE BAKANLARLA GÖRÜŞTÜ

İstanbul’da seçkin iş insanları, bürokratlar ve akademisyenlerin iş birliğiyle kurulan Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Federasyonu TÜMBİFED’in Yönetim ve Danışma Kurulu üyelerinden oluşan heyet, KKTC’de 12 Nisan 2019 tarihinde Başbakan ve Bakanlarla son derecede verimli görüşmeler gerçekleştirdi.

Görüşmelere KKTC Başbakanı Tufan Erhürman ile başlayan heyet, Kıbrıs - Türkiye ilişkileri ve kültürel alanlarda yapılacak çalışmaları değerlendirdi.  Turizm, gastronomi, eğitim gibi konuların üzerinde durulduğu müzakerede, TÜMBİFED Hatıra Ormanı projesi anlatıldı. Projenin hem KKTC Başbakanı hem de Bakanlar tarafından büyük ilgi gördü. Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Federasyonu, Erhürman ile görüşme sonrasında sırasıyla Milli Eğitim, Kültür Bakanı ve Toplumcu Demokrasi Partisi Genel Başkanı Cemal Gürsel Özyiğit, KKTC Turizm ve Çevre Bakanı Fikri Ataoğlu, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Teberrüken Uluçay, KKTC UBP (Ulusal Birlik Partisi) Genel Başkanı Ersin Tatar, KKTC Dış İşleri Bakanı, Başbakan Yardımcısı ve Halkın Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Kudret Özersay’ı ziyaret etti. KKTC ve Türkiye adına oldukça verimli geçen görüşmelerin devamının gelmesi planlanıyor.

 

TÜMBİFED Genel Başkanı Cemil Bilge, “Görüştüğümüz başbakan ve bakanlar heyetimize son derecede sıcak bir ilgiyle yaklaştı ve Ada’daki yatırım planlamaları ve sorunların çözümü konusunda karşılıklı fikir alışverişinde bulunuldu. Sosyal ve kültürel çalışmaların geliştirilmesi gerektiğini; spor, sanat, sağlık, çevre ve benzeri alanlarda karşılıklı çalışmaların yapılabileceği ifade edildi. Türkiye’den gelecek yatırımcılara en üst düzeyde kolaylık gösterilmesi yönündeki tutumu da takdirle karşılıyoruz” dedi.

 

Cemil Bilge (TÜMBİFED Genel Başkanı), Erol Aykut (RİBİAD Genel Başkanı), İmam Hayri Ülgen, Prof. Dr. Ertaç Ergüven, Can Çobanoğlu, Mehmet Hüsrev, İlknur Aynan, Aynur Ayaz, Ayşe Çebi, Leyla Kuyumcu, Alirıza Şişman, Arif Ekşi’den oluşan TÜMBİFED Heyeti görüşmelere katıldı.

 

KKTC Bakanları, TÜMBİFED Heyetini tekrar beklediklerini ve gelecek sefer de TÜMBİFED üyelerini ağırlamaktan mutluluk duyacağını ifade etti.