TÜMBİFED’DEN COVİD-19’a Yönelik Yeni Sivil Toplum Kurulu

 

TÜMBİFED (Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Federasyonu) Covid-19’a yönelik yeni adımlar atabilmek ve bilgilendirme çalışmaları yapabilmek adına yeni bir kurul oluşturdu. Alanında birçok uzmanın ve akademisyenin yer aldığı kurul, online olarak bir araya gelerek Türkiye ve dünya adına neler yapılabilir konusunu tartışıyor.

 

Toplantı açılışına tüm sağlık çalışanlarına teşekkür ederek başlayan TÜMBİFED Genel Başkanı Cemil Bilge, dünyayı ve ülkemizi etkisi altına almış pandeminin günlük yaşamımızı nasıl etkilediğini, sosyal, kültürel ve ekonomik olarak nelerin değiştiğini ve gelecekte bizi nelerin beklediğini değerlendirmek ve olası problemlere çözüm önerileri sunmak adına dijital ortamda bir “Sivil Toplum Kurulu” oluşturduklarını belirtti. Alanında birçok uzman ve akademisyenin yer aldığı kurul sağlık, ekonomi, spor, sanat ve kültür başlıkları altında önemli adımlar atmayı hedefliyor ve 18 Nisan 2020 Cumartesi günü ilk toplantısını gerçekleştirdi. Bu geçirilen zor süreçte her sivil toplum kuruluşunun toplum adına bir adım atması gerektiğini savunan Bilge konuşmasını “…Özellikle tarım başta olmak üzere bu tip durumlarda kendi kendine yetebilecek dışarıya bağımlılığını asgari seviyeye indirmiş bir Türkiye hedefimizdir. Bildiğiniz gibi ülkelerin çoğu gıda ihracatlarını durdurmuş durumdalar. Türkiye’nin de önümüzdeki dönemde tarımsal ürün stoklarında sorun yaşama riski var. Bu sebeple acilen elverişli topraklarımızı değerlendirmeli ve özellikle buğday ve yağlık tohumlar üzerine çalışmalıyız. Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet, ailelerine sabır, tedavi görenlere acil şifalar diliyoruz. Özellikle gece gündüz durmadan emek veren sağlık çalışanlarına en derin şükranlarımızı sunuyoruz.” şeklinde tamamladı.

 

5 saat süren Sivil Toplum Kurulunda katılımcılar şu şekildedir:

 

Cemil Bilge - Prof. Dr. Semahat Demir - Dr. Ramazan Kurtoğlu - Hayri Ülgen - Ali Rıza Şişman - Mehmet Hüsrev - Prof. Dr. Muhammed Şahin - Av. Hüseyin Karaahmetoğlu - Prof. Dr. Fikrettin Şahin - Prof. Dr. Celalettin Kocatürk - Prof. Dr. Ertaç Ergüven - Prof. Dr. Kenan Aydın - Prof. Dr. Cemal Zehir - Dr. Yılmaz Pekmezcan - Prof. Dr. Haydar Livatyalı - Prof. Dr. Engin Özhatay - Süleyman Şanlı - Prof. Dr. Başak Solmaz - Prof. Dr. Binhan Elif Yılmaz - Prof. Dr. Gökhan Hacıibrahimoğlu - Doç. Dr. Nurettin Yiyit - Prof. Dr. Meral Uzunöz - Aynur Acar- Dr. Osman Kan - Dr. Orhan Çömlek - İbrahim Delibaş - Nurdan Tümbek Tekeoğlu - Hakkı Livatyalı - Mustafa Özel - Mete Kalkavan- Ahmet Öncü - Burak Beşir - Ayşe Çebi - Arif Ekşi