TÜMBİFED'ten KKTC Cumhurbaşkanı Tatar'a Ziyaret

Tüm Bürokratlar ve İş İnsanları Federasyonu (TÜMBİFED), Genel Başkan Mehmet Hüsrev ve beraberindeki heyetle KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar’ı ziyaret etti.

TÜMBİFED  Genel Başkan Mehmet Hüsrev,  görüşmeyle ilgili şu açıklamayı yaptı: ‘’Anavatan-yavru vatan işbirliği konusunda etkin ve verimli fikir teatisinde bulunduk. Tek millet iki devlet anlayışıyla hedef ve yol haritası belirledik. Ayrıca 18 Aralık’taki TÜMBİFED’in 10. Yıl kutlamaları için Sn. Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Türkiye’ye davet ettik. Yavru vatan KKTC’nin ulusal arenada turizm ve eğitim üssü haline getirilmesi noktasında da stratejik planlar yapılıp tanıtımına katkı sağlayacağı kararlaştırıldık’’ dedi.

‘’ANAVATAN TÜRKİYE İLE BAĞLARIMIZIN KOPARILMASINA MÜSAADE ETMEYİZ’’

Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ise kabulde yaptığı konuşmada, federasyon heyetini KKTC’de görmekten duyduğu memnuniyeti ifade ederek, Anavatan Türkiye’den gelen heyetlerin önemli olduğuna, Türkiye ile yapılan her türlü iş birliğinin artırılmasının önemine işaret etti. Yapılan temasların artırılması, halkların kardeşlik duygusu içerisinde kaynaşmaları, karşılıklı refah ve güvenin artmasını temenni eden Cumhurbaşkanı Tatar, federasyonun değerli çalışmalarını burada paylaşmalarının öneminin altını çizerek, çalışmalara tam destek verdi. “Anavatan Türkiye ile bağlarımızı kimsenin koparmasına müsaade etmeyiz” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, bölgedeki istikrar için, Türkiye’nin de haklarını korumak suretiyle ve Türkiye Cumhuriyeti’nin tam desteğiyle, egemen eşit yan yana yaşayan iki devletin iş birliği ile ancak bir anlaşma olabileceğini belirtti. Cumhurbaşkanı Tatar, Kıbrıs’ta bir anlaşma için siyasi arenada karşı tarafla görüşmeye her zaman hazır olduklarını, resmi çerçevede görüşmeler için egemenliğimizin kabul görmesi gerektiğini vurguladı. Maraş açılımına da değinen Cumhurbaşkanı Tatar, Maraş’ın bir çekim merkezi olduğunu ve Türkiye’den de büyük ilgi gördüğünü kaydetti.

Heyet ayrıca Lefkoşa Büyükelçiliği’ne de ziyarette bulunarak, T.C. Gençlik ve Spor Bakanlığı KKTC Koordinatörü Mithat Tekçam ile görüşme gerçekleştirdi.