Uluslararası Karadeniz Zirvesi Kitabı Lansman Programı Gerçekleştirildi

TÜMBİFED (Tüm Bürokrat, İş İnsanları ve Yöneticiler Federasyonu) ve BALKAR (Yıldız Teknik Üniversitesi Balkan be Karadeniz Araştırma Merkezi) iş birliğinde YTÜ  bünyesinde gerçekleşen "Uluslararası Karadeniz Zirvesi: Bölgesel Uluslararası İş Birliği Sahası Olarak Karadeniz" konulu sempozyumun BALKAR Müdürü Prof. Dr. Mehmet HACISALİHOĞLU editörlüğünde hazırlanan kitabın basın lansmanı, 14 Kasım 2020 Cumartesi günü Adile Sultan Kasrı'nda gerçekleştirildi.

Can ÇOBANOĞLU'nun açılış konuşmasını ve moderatörlüğünü, Arif EKŞİ'nin koordinatörlüğünü üstlendiği lansmanda, Balkar Md. Prof. Dr. Mehmet HACISALİHOĞLU, Karadeniz'e kıyısı olan ülkeler arasında Türkiye'nin kilit ülke olduğunu vurgulayarak, Zirve'nin yapılması, kitabın hazırlanması konusunda TÜMBİFED Onursal başkanı Cemil BİLGE’ye, yönetimine ve katkı sunan akademisyenlere teşekkür etti.

TÜMBİFED Gn. Bşk. Mehmet HÜSREV ise, küresel güç olma yolunda emin adımlarla ilerleyen Türkiye'ye STK olarak katma değer sağlayacak çalışmalar yapmaktan onur duyduklarını belirterek, çalıştayın yapılmasında ve kitabın hazırlanmasında emeği geçen TÜMBİFED Onursal Bşk. Cemil BİLGE, YTÜ İktisadi ve Sosyal Bilimler Dekanı Prof. Dr. Kenan AYDIN'a, Balkar Md. Prof. Dr. Mehmet HACISALİHOĞLU'na, Prof. Dr. Ertaç ERGÜVEN'e ve TÜMBİFED Gn. Koor. Arif EKŞİ'ye teşekkür etti.

Ayrıca TÜMBİFED'in önemine değinerek, çok yönlü yapısını vurguladı ve önümüzdeki dönemin çalışmalarından bahsetti.

DOKAP Bşk. Hakan GÜLTEKİN söz aldı ve emeği geçenlere şükranlarını sundu, TÜMBİFED ve YTÜ Balkar yönetimleri ile akademisyenleri tebrik etti. Doğu Karadeniz Bölgesinin kalkınmasına ve tanıtılmasına yönelik önemli çalışmalar yapılacağını ifade etti.

TSTK'nın Gn. Bşk. Cevdet AKAY ise, TÜMBİFED Onursal Bşk. Cemil BİLGE'ye hizmetlerinden dolayı teşekkür edip, yeni göreve başlayan Gn. Bşk. Mehmet HÜSREV'i tebrik ederek başarılar diledi. TÜMBİAD'la başlayan, TÜMBİFED, TÜMBİKON ve TSTK ile devam eden süreci, tüm Türkiye'ye hitap eden STK yapısını ve ileriye dönük projeleri anlatarak hedef projeler hakkında bilgi verdi.

Stratejist Dr. Ramazan KURTOĞLU, konuşmasında, gelecekteki sorunlarımızdan kuraklık ve göçe dikkat çekti. Güncel siyasi gelişmelerin alt metinleri hakkında bilgi veren KURTOĞLU, Karadeniz bölgesinin bir turizm cenneti olduğunu ifade etti.

Siyasi parti temsilcilerinin de katıldığı lansmanda CHP İstanbul Milletvekili Özgür KARABAT, TÜMBİFED’in, ülkesi için çalışan, üreten, katkı sunan ve bunları layıkıyla yapan, bürokrasi, iş dünyası ve akademisyenleri toparlayan yapısıyla, ülkemiz için vazgeçilmez bir değer olduğunu söyledi. Kıt kaynaklarla sınırsız ihtiyaçları karşılamaya çalışan siyaset,  bu konuda STK'lardan faydalanmalıdır diyen KARABAT,  STK’larda birlikte çalışan, üreten, aklı ve bilimi önceleyen siyasetçi talep etmelerini istedi.

AK Parti İstanbul Milletvekili Hasan TURAN ise, konuşmasında STK'ların toplumun gereksinimi olarak ortaya çıktığını söyleyerek konuşmasına başladı. Bilimle aramıza duvar örmemeli, bilgi sermayesinden vazgeçmemeli diyen TURAN, TÜMBİFED yönetimine başarılı çalışmalarından dolayı teşekkür ederek, STK'ların küreselleşen dünyada mikro yapılar olarak değerlendirilmesinin yanlış olduğunu söyledi. Soğuk Savaş dönemi sonrası Karadeniz'in yeniden keşfedildiğini, son dönemde bulunan doğalgaz rezervlerini, Karadeniz'e ve ülkemize çok büyük katkı sağlayacaktır.

Akşam gazetesi Gn. Yayın Yön. Mustafa KARTOĞLU da Karadeniz’in önemine değinerek, bölgenin kültürel zenginliği ve gelişen turizm imkanları hakkında görüşlerini belirtti.

TÜMBİFED İstişare Kurulu Bşk. Vekili Mahmut EKŞİ son sözü aldı, birlik beraberlik mesajı verdi ve hepimiz bu milletin asrî unsuruyuz dedi.

Kurtuluş Savaşında ödenen bedellerle bugün buradayız diyerek tüm emeği geçenlere teşekkür etti.

Ev sahibi olarak kapanış konuşmasını yapan TÜMBİFED Gn. Bşk. Mehmet HÜSREV, Milletvekilleri Hasan TURAN, Özgür KARABAT ve TSTK Gn. Bşk. Cevdet AKAY ve Prof Dr Haydar LİVATYALI başarılı Zirve ve Karadeniz Zirvesi kitabı için Onursal Başkan Cemil BİLGE’ye plaket sunumu ile basın lansmanı sona erdi.

Toplantıya DİYADER Başkanı Av. Vahit KAYA, Ribiad Başkanı Erol AYKUT, Gümüşhane Dernekler Birliği  Başkanı Tahsin SÖGÜT, TÜMBİAD Başkan Vekili Süleyman ŞANLI, Siber Güvenlik Federasyon Başkanı Taha GERGERLİOGLU, Dıyader Başkan Vekili Prof. Dr. Recep YILDIZHAN, MHP Üsküdar İlçe Başkanı Güngor KARAALİ, KENPO Federasyon Genel Başkanı Halis AVŞAR, TÜMBİFED Yönetim Kurulu Üyesi İshak KOÇOGLU, Rumeli Dernekleri Koordinatörü Aysun KILIÇASLAN SOKU, Tokat Platformu Başkanı Asım UZUN, Kopuzlar Vakfı Genel Koordinatörü Adnan KOPUZ, Sağlik Bilimleri Üniversinden Nedim MALKOÇOGLU, Çebi Vakfi Genel Koordinatörü Ayşe ÇEBİ de katıldılar.